Radio Victoria

May 2017

Pas rrëzimit të qeverisë Mustafa me 79 vota pro, 34 kundër dhe 3 abstenim në KIvend, ka ardhur lajmi i parë i keq për qytetarët e Kosovës. Pas reagimeve të ambasadave në Kosovë, ka ardhur edhe reagimi i Natalia Apostlova,…

Një nga themeluesit e VMRO-së, njëherësh edhe kryetar i Forumit të Patriotëve Mendjelirë, Vlladimir Zmejkovski, i ka bërë thirrje Nikola Gruevskit të dorëhiqet nga kryesia e kësaj partie. Ai gjithashtu e akuzon Gruevskin për lojëra të pista, kriminalizim të shërbimeve…

Me vendimin e sotëm të Kuvendit të Kosovës për rrëzimin e Qeverisë, Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se marrëveshja e koalicionit mes saj dhe Partisë Demokratike të Kosovës “bie në tërësi dhe LDK-ja nuk e njeh asnjë pikë të…

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas rrëzimit të Qeverisë e ka nënshkruar dekretin për shpërndarjen e Parlamentit. Përmes këtij dekreti, i cili hyn në fuqi nga sot, shpërndahet legjislatura e pestë e Kuvendit të Kosovës. Gazeta Express e ka siguruar…

Pas rrëzimit të Qeverisë sot, me ç’rast edhe filloi numërimi i 45 ditëve brenda së cilave duhet mbajtur zgjedhjet, kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka folur për koalicionet para dhe pas zgjedhjes që ai planifikon të bëjë….

Pas rrëzimit të Qeverisë së drejtuar nga Isa Mustafa përmes mocionit të mosbesimit në Kuvendin e Kosovës, pas kontakteve me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, njëherësh nënkryetar i Lidhjes Demokratikë të Kosovës, Lutfi Haziri nuk ka dashur të flas për një…

Ambasada e SHBA-ve përmes një kumtese për media të mërkurën është shprehur rreth mocionit të mosbesimit, duke shprehur mbështetjen e plotë të shtetit amerikan për Kosovën në rrugëtimin e saj drejt integrimit euroatlantik. “Kuvendi e tha fjalën e vet. Përderisa…

Zenun Pajaziti nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se rrëzimi i Qeverisë Mustafa, nuk ishte skenar i përgatitur nga ta dhe se ky subjekt partiak asnjëherë nuk kishte prioritet zgjedhjet. Këto deklarime Pajaziti i dha në Info Magazine të…

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri prishjen e koalicionit dhe rrëzimin e Qeverisë e ka cilësuar si prishje të njëanshëm të marrëveshjes. “Ne e kemi prit realisht pasi PDK-ja njëanshëm ka shkëputur marrëveshjen, pra ka qenë një rezultat…