Radio Victoria

Kryesoret

Serbet përshëndesin idenë e Vuqiçit, për nisjen e dialogut të brendshëm për njohjen e Kosovës

Serbet përshëndesin idenë e Vuqiçit, për nisjen e dialogut të brendshëm për njohjen e Kosovës
0
SHARES

Dialogu i brendshëm siç quhet nga mediat serbe i cili u iniciua nga Presidenti Aleksandar Vucic, për sensibilizimin e serbeve për shkëputjen e Kosovës, po cilësohet si një vendim i mençur dhe i guximshëm dhe është i rëndësishëm për procesin e integrimit në të cilin po kalon Serbia, tha ministri i administratës shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale Branko Ruzhiq, raporton Tanjug, transmeton Indeksonline.

Ruzic tha se përmes këtij dialogu duhet të shihen treguesit reale të situatës në Kosovë dhe mundësisë që me zbatimin e marrëveshjes së Brukselit, të marrë parasysh interesat e serbëve në Kosovë, të ruhet  trashëgimia kulturore serbe dhe futjen eksterritorialitetin funksionale për manastiret e Kishës Ortodokse, e cila është paraparë në planin e Ahtisaarit.


Lajmi i mëparshëm
Zyrtare: LDK vendos- kandidatë për kryetarë të komunës në Gjilan Lutfi Haziri
Lajmi i mëtejshëm
Çfarë do të ndodhë nëse Mbretëresha do të tërhiqet nga froni?

Latest Comments