Radio Victoria

Kulture

  • (152) Posts

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar sot kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), Jonuz Musliun, me të cilin ka biseduar rreth bashkëpunimit kulturor ndërmjet Kosovës dhe Luginës së Preshevës, veçanërisht rreth implementimit të mëtutjeshëm të Memorandumit…

Klubi i Gazetarëve “Beqir Musliu”, të premten ka organizuar një debat me temën: ”Kultura në Gjilan dhe sfidat e saja”, për të parë se cilat janë hapat pozitivë dhe ata sfidues që e kanë përcjellë këtë segment në veçanti jetën…

Një nga personazhet ku është bazuar filmi “War Dogs” ka paditur “Warner Bross” së bashku me skenarist/regjisorin Todd Phillips dhe producentin Bradley Cooper. ‘War Dogs’ bazohet në historinë e vërtetë të dy shokëve “mallista”, Efraim Diveroli dhe David Packouz që…

Pas një pritje të gjatë Teatri Kombëtar i Kosovës u bë me drejtor të përgjithshëm, kjo pasi që anëtarët e Këshillit Drejtues të TKK-së, përfaqësues të MKRS-së dhe ata të Këshillit për Shërbyes Civil, zgjodhën që regjisori Agim Sopi të…

Studiuesit turq kanë dhënë dhe po japin vazhdimisht një ndihmesë të veçantë në ndriçimin e historisë së Shqipërisë, veçanërisht të periudhës kur ajo ishte nën administrimin e Perandorisë osmane. Studimet e tyre të shumta si artikuj, monografi dhe botime dokumentare…

Maqedonia po tronditet pas publikimit të lajmit se heroina kosovare, Shote Galica i ka djegur të gjallë fëmijët serb. Mediat maqedonase në Shkup heroinën kombëtare shqiptare, Shote Galicën e përshkruajn si përbindësh që i ka djegur të gjallë fëmijët serb,…

istoriani Arben Llalla, i cili është marrë shumë me të dhënat historike dhe faktet rreth shqiptarëve të Çamërisë, ka publikuar një foto ku shihet shembja e një xhamie në Janinën e vitit 1930, përcjell Portali Albeu. “Greqia prishjen e një…

Atë e ka tradhtuar shëndeti, pikërisht në kohën kur kishte mbërritur kulmin e karrierës dhe po jepte rolet e tija më të mira në tempullin e Talias, por edhe tashti, Jashar Shahiqi ka shpirt artisti. Karriera e tij njeh mbi…

Këto dy ditë në media dominojnë titujt mbi vizitën e kryediplomatit grek, Nikos Kotzias në Shqipëri. Ai e nisi me një gafë, kur i tha homologut shqiptar Dhimitër, në vend që ta quante Ditmir. Vizita e tij u mbyll para…

Aktori Blerim Destani ndodhet në Marok për xhirimet e filmit të tij më të ri. Për më shumë se një javë aktori ndodhet në Marok, për të xhiruar filmin e ri, për titullin e të cilit nuk janë dhënë detaje. Përmes disa postimeve të…