Radio Victoria

Qendrore

  • (4876) Posts

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka një porosi për shefin e diplomacisë gjermane, Sigmar Gabriel. “Ai nuk e di kufijtë e tij! Kush je ti të flasësh për presidentin e Turqisë?”, ka thënë Erdogan, pasi Gabriel e kritikoi ashpër…

Në moshën 91-vjeçare, nuk ka dyshime që Mbretëresha Elisabetë ta marrë në konsideratë dorëheqjen nga froni. Tani që bashkëshorti i saj, Princ Filip është tërhequr nga daljet publike, të gjithë i kanë kthyer sytë nga Lartmadhëria e saj. Në fron…

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump njoftoi sot se sulmuesi i senatorit republikan, ka vdekur për shkak të plagëve të marra, pas sulmit që kreu në një terren bejsbolli në Alexandria, pranë Uashingtonit. “Sulmuesi vdiq për shkak të plagëve”, deklaroi Trump…

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, do të flasë sot në Institutin për Politikë Ndërkombëtare dhe Ekonomi në kuadër të Forumit të Ambasadorit, për gjendjen aktuale të dialogut në mes të Prishtinës dhe Beogradit. Forumi i Ambasadorëve…

Sulmi amerikan në bazën ushtarake në Siri paraqet “sulmin e parë të madh të Donald Trump”, është tema qendrore në gjithë planetin dhe ngjarja e cila brenda natës ka ndarë botën. Anijet ushtarake amerikane pas urdhrit të Trump, lansuan 59…

Ish-ushtari i UÇK-së, Jon Harrison, është shprehur kundër ndërtimit të murit në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë. Në një postim në rrjetin social Facebook, Harrison ka shkruar se muri do të jetë cak i raketave RPG dhe se…

Kosova është pjesë e Serbisë, ka thënë nënkryetari i Partisë së Lirisë në Austri, Norbert Hofer, i cili ka humbur rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale kundrejt kandidatit të pavarur, Aleksander van der Belen. “Veprimet e njëanshme, sa i përket…

Kanali në YouTube “MyCentury” merret me mbledhjen e imazheve nga e kaluara e vendeve socialiste, duke përfshirë edhe ish-Jugosllavinë, si dhe jetën që bëhej në këto vende. Bëhet fjalë për një video amatore nga një familje e panjohur britanike që…

Partia Demokratike duket se ka marrë shkas nga rasti i deputetit Koço Kokëdhima për të depozituar në Kuvend një amendament që i mbyll derën mundësisë për t’iu rikthyer politikës pas humbjes së mandatit. Demokratët kanë deporizuar këtë të enjte në…

Aktivistët e opozitës së bashkuar tashmë kanë ngritur disa prej tendave në sheshin “Skëndërbeu”, ku do të qëndrojnë, siç kanë thënë ata, deri në rrëzimin e Qeverisë së Kosovës. Kjo mënyrë e të protestuarit është në kuadër të kundërshtimit të…